Dotazník a záznamový arch. Zásady tvorby dotazníku
(11) Dotazník a záznamový arch. Zásady tvorby dotazníku. Typy otázek. Baterie otázek a způsoby jejich vytváření. Identifikační otázky.
Vytvoření záznamového archu je jedna z důležitých fází výzkumného procesu. Jeho tvorba se skládá ze dvou navzájem se prolínajících procesů:
1)formulace otázek
2)konstrukce archu
Tvorba záznamového archu – zásady
předpokládá intimní znalost hlavních rysů společenského vědomí a prostředí v tematické oblasti, kde má být výzkum proveden. Při tvorbě záznamového archu musí mít řešitel úkolu na paměti čtyři aspekty tohoto úkolu:
1) Za prvé je třeba vycházet z projektu, to znamená především ze stanovených cílů, eventuálně, eventuelně z formulovaných hypotéz. Otázky musí být voleny tak, aby „pokryly“ problematiku, která má být zkoumána
2) Je třeba neustále vést v patrnosti, zda dotázaní budou sto a ochotní na otázky odpovídat a zda jim soubor položených otázek poskytne příležitost k projevu jejich existujícího mínění. Je tu nebezpečí, že otázek bude položeni příliš málo a že budou důležité otázky vynechány, anebo že budou položeny otázky o problémech, o nichž velká část dotázaných nikdy nepřemýšlela, o nichž se nediskutovalo, o nichž se mínění utváří až v okamžiku položení otázky.
3) Je třeba pamatovat na situaci průzkumného rozhovoru, myslit na úkoly tazatele.
4) Je nutno předvídat způsob zpracování a analýzy výsledků.
Nejžhavější problémy:
rozhodnutí, které z možných otázek budou položeny, s čímž souvisí jejich počet
jaké má být stanoveno jejich pořadí
jaké identifikační, pomocné (filtrační) otázky umožňující rozbor budou položeny