Formulace teoretické hypotézy
3) Formulace teoretické hypotézy
Na základě výzkumného problému nebo problémů formuluje výzkumník hypotézy. Problém nemůže být vědecky řešen, pokud jej neredukujeme na formu hypotézy.Hypotéza je podmíněný výrok o vztahu mezi dvěma nebo více proměnnými. Problémy a hypotézy usměrňují bádání.
4) Formulace souboru pracovních hypotéz
Kritéria dobrých hypotéz
1) hypotézy jsou výroky o vztazích mezi proměnnými
2) hypotézy obsahují proměnné, které lze zjišťovat a měřit
3) vztahy mezi proměnnými lze ověřovat
5) Rozhodnutí o populaci vzorku
hledáme optimální velikost, s rostoucí velikostí se snižuje výběrová chyba, ale zvětšuje nevýběrová (např. větší vzorek → víc chyb tazatelů, administrativní…; viz část „chyby“ v této otázce)
6) Předvýzkum
termíny předvýzkum a pilotáž jsou v Dismanovi popleteny !!! 🙁
Předvýzkum je prováděn na malé skupině vybrané z populace, kterou se chystáme studovat. Technika tohoto kroku se podstatně liší od techniky (metody) kterou hodláme použít ve vlastním výzkumu; nejčastěji zde používáme kvalitativní postupy (např. nestandardizovaný rozhovor). Cílem předvýzkumu je zjistit, zda informace, kterou požadujeme,v naší populaci vůbec existuje, zda je dosažitelná a kterou technikou by jsme se k ní nejlépe dostali.
Suso: podľa mňa sa hypotézy formulujú až po predvýzkume
7) Rozhodnutí o research design a technice sběru dat
viz. OTÁZKA 4.
8) Konstrukce nástroje sběru dat
viz škálování (OTÁZKA 7. a OTÁZKA 8. ) tvorba – dotazníku (OTÁZKA 11. ), rozhovor (OTÁZKA 12. ) studium dokumentů (OTÁZKA 13. )