Hodnoty, ideologie a sociální politika
Hodnoty, ideologie a sociální politika: různé pohledy na stát, ne/rovnost, sociální spravedlnost a „welfare state“(„stát veřejných sociálních služeb“ nebo „sociální stát“).
2a) Hodnoty sociální politiky
Všechny úvahy o úloze hodnot v sociální politice je rozumné opřít o volbu určitého pojetí člověka a o vymezení jeho postavení ve světe. Lidé diskuse o výhodách toho či onoho sociálněpolitického opatření totiž vycházejí z určité představy o člověku, o jeho motivaci a dalších faktorech, které ovlivňují jeho chování v síti soc. vztahů.
V kulturní oblast ČR to bylo zvláště křesťanství, které formovalo a formuje hodnoty lidí a jejich vztahy k ostatním. Milosrdenství, které je součásti křesťanské hodnotové soustavy, dalo vznik i mnoha institucím pomáhajícím lidem v obtížných životních situacích. Katolicismus rozvíjel tuto myšlenkovou tradici v podobě tzn. sociální nauky církve.
Významným příspěvkem k porozumění člověku bylo rozlišeni mezi možným a skutečným jednáním člověka, mezi latentní příležitosti k soberozvíjení lidského jednice a tím, jak tuto možnost skutečně aktualizuje.
Myšlenková tradice se zde odvíjí od Aristotelova pojmu esence, umožňujícího výklad lidského vývoje jako postupnou aktualizaci jeho ideální formy.
Renesační myslitel, humanista Mikuláš Kubánský vypracoval koncept „zavinutosti“ lidských možností, latentních sil dřímajících v lidských bytostech, ty se uplatňují pouze za určitých příznivých sociálních a ekonomických poměrů.