Laické pojetí ideologie
Laické pojetí ideologie.
Abych se seznamil s laickým pojetím ideologie dotázal jsem svého kamaráda, „nesociologa“, studenta ekonomii na VŠE. Protože definovat ideologii je obtížný úkol, nevyžadoval jsem od něj přesnou definici, ale, pomoci otázek jsem se snážil sám přijit na jeho pojetí ideologie.
Na začatku, kamarád definoval ideologii, jako systém názorů určité sociální skupiny, kterou táto sociální skupina vytváří za účelem upoutání mas.
– K čemu ideologie je? Jaké jsou její funkce?
– Abych odpověděl na tuto otázku, musím rozdělit ideologii na politickou a nepolitickou. Politická ideologie je ideologií politických stran. V politice každá strana má svůj systém názorů, svůj program, své cíle, které konkurují s jinými názory, jiných politických stran. Tento systém názorů je ideologií. Každá strana má svoji vlastní ideologii. Samozřejmě, konkurence ideologií je možná pouze při demokratickém režimu…
– Tedy, v totalitním existuje pouze jedna ideologie?
– Ano, pouze ideologie nejsilnější politické strany.
– Dobře, řekni mi prosím, jak chapeš tedy ideologii nepolitickou?
– Nepolitická ideologie je systemém názorů nějakých skupin. Každá taková skupina má ideologii a využívá ji k tomu, aby upoutala masy. Mohou to být neziskové organizace, hnutí a jiná sdružení, které chtěji prosadit svůj názor na věc a stát se … znovu taky politickou stranou.
– Chceš říct, že tyto sdružení сhtějí zvětšit svůj podíl na politické moci, pomoci ideologie?
– Ano, ale nejen na politické. Třeba, za účelém zvětšení zisku, pohlcování menších podniků.
– Tedy i podílu na trhu? Mohou mít i jiné účely, kromě politických a ekonomických?
– Ano, důležité je, že chtěji populizovat svůj názor, změnit zákony nebo dostat se výš a k tomu je jím jejich ideologie.
– To znamená, že souhlasíš s tvrzením, že ideologie je zbrání v boji o prosazování zájmů?
– Ano.
– To o čem jsme teď mluvili se týká ideologií sociálních skupin, ideologií většího počtů sdružených lidí.