Pinker
Pinker
Domnívá se, že pro sociální politiku je typická problémová a empirická orientace, nikoliv znalost na jednu vědní disciplínu.
Nicméně přístupy některých vedeních oborů jsou uplatňovány podstatně častěji, vytvářejí jádro poznávacích přístupů – sociální politika, ekonomie, sociologie, politické vědy, právo.
1b) Vztahy k dalším společenským vědám
SP je vždy součástí určitého společenského celku. Celek tvoří určitý systém do kterého patří sféra ekonomická, sociální, politická atd. Z hlediska společenského vývoje jsou všechny sféry k sobě komplementární, a vzájemně podmíněné. SP se tedy neutváří izolovaně, ale v souladu s těmito sférami a v souvislosti s řadou ekonomických, politických a jiných forem, ale i norem mravních.
SP& Společenské vědy
Vychází z poznatků jiných spol. věd a aplikuje je, na sociální realitu. Tak vznikají nástroje s jejichž pomocí řeší sociální problémy a kritické situace lidí
SP&Právo: ochrana lidských práv – pracovně právní oblast, právo sociálního zabezpečení, rodinné právo, sociálně právní ochrana dětí
SP&Ekonomie: hospodářská politika
SP&Demografie: tendence, trendy
Například mezi hospodářskou politikou a SP existují velice těsné vztahy. Každý společenský jev má své ekonomické(hospodářské) sociální a jiné aspekty . Pro účinnou SP je nezbytná výkonnost ekonomiky , ta směřuje k produkci zdrojů, které jsou základem financování výkonů sociální politiky.
SP vytváří právník, věcné i institucionální předpoklady a podmínky pro hospodářský rozvoj, kultivací lidského potenciálu – př. je prokázán pozitivní vliv vzdělání a kvalifikace na ekonomický růst,k ekonomická aktivita závislá na motivaci subjektu k hospodářské činnosti.