Příprava kódovacího klíče
Příprava kódovacího klíče
1) Rozdělení variability znaku do tříd se musí řídit cílem výzkumu. Musí odpovídat reálné struktuře zkoumaného jevu ve zkoumané populaci
2) Použité klasifikační kategorie musí být vyčerpávající. Tedy třídy kategorizace musí pokrývat celé universum.
3) Třídy kategorizace se nesmí překrývat
4) Kódovací klíč musí obsahovat jednoznačná kritéria bez nerozhodnutelných případů
5) Použité kategorie musí být na téže rovině obecnosti
6) Musí být použit jeden klasifikační princip
7) Z praktických důvodů použitelnosti kódu jako třídícího znaku je třeba rozdělit kategorie dostatečně rovnoměrně nebo podle přijatého statistického modelu.
Příprava (pořizování a čistění) dat
1) Cílem přípravy dat je převést údaje z jejich fyzické podoby záznamu kódů nebo verbálních záznamů na dotaznících, formulářích nebo jiných záznamových prostředcích do počítače.
2) Druhým cílem přípravy je odstranění chyb (dbáme na prevenci chyb, řadu jich můžeme odhalit pečlivou kontrolou ve fázi kódování dat, čitelným záznamem a přehledným uložením, řada chyb vzniká v průběhu přípravy dat, při přenosech a transformacích dat, chyba může vzniknout nesprávnou interpretací kódů, maximum chyb odstraňujeme v prvních fázích přípravy, čím později tím obtížnější je zjistit jejich původ), které v procesu mohli nastat. Kontrolou je dvojí nezávisle na sobě provedený záznam dat ze stejného souboru formulářů, chyby opravujeme přednostně podle primárních dokladů, neznáme-li údaj použijeme kód pro vynechaná data
3) Třetím úkolem přípravy je přenesení co největšího množství doprovodných údajů o datech do podoby využitelné při jejich zpracování.