Průběh výzkumu
Průběh výzkumu
Základními stavebními kameny teorie jsou problémy, modely a hypotézy. K jejich výstavbě, formulaci a ověřování používáme v teoretické poznávací činnosti pojmy, kategorie a konstrukty.
Pojem – termín nebo symbolické vyjádření, které reprezentuje podobnosti v jinak rozdílných jevech. V pojmech
– vyjadřujeme výzkumné problémy
– formulujeme hypotézy
– vytváříme teorie
Sociologie je na pojmy bohatá (status, role, norma, hodnota, interakce…), pokud jsou měřeny, mohou být použity jako znak, proměnná (v hypotéze).
Vývoj pojmů vyžaduje procesy zobecňování (proces odvozování principu z množství zkušeností) a abstrakce (každý pojem a znak obsahují pouze vybrané rysy jevu)
Definice je výrok o úmyslu užít symbol určitým způsobem, v určitém významu
cíle výzkumného šetření
přehled teorií (přehledová studie)
popsání konkrétního případu, nebo případů (případové studie)
deskripce – popis – o objektu toho moc nevíme, zjišťujeme základní popisné charakteristiky
korelace – zjišťování souvislostí, závislostí proměnných
komparace – srovnání populací – zemí, regionů, je zde obtížné odstranit rozdílné chápání pojmů v různých kulturách
odhalování kauzálních vztahů – nejobtížnější, jde o přijetí nebo odmítnutí hypotézy o vztazích mezi zkoumanými proměnnými, o vysvětlení souvislostí mezi nezávislými a závislými proměnnými, zjištění příčiny
zjišťování vývojových procesů – náročné šetření, je nutné opakování šetření v několika časových etapách, nevýhoda rizika posunutí významu skutečností, obsahu za dlouhé období
(více viz Sociologický výzkum založený na zkoumání vybraných jednotek je možno uspořádat mnoha způsoby podle účelu, k němuž mají být data využita a podle míry reprezentativity, kterou od výsledků požadujeme.
Uspořádání výzkumu/research design)