Robert King Merton
Robert King Merton (1910 –2003 )
Na Harvarde sa zoznamuje s TALCOTTOM PARSONSOM a štrukturálnym funkcionalizmom (ešte pred jeho klasickým dielom The Social Structure & Social System (1937)), na rozdiel od neho však jeho cieľom nie je vytvorenie veľkej sociálnej teórie – postupne vytvoril koncept teórie stredného dosahu. Po roku 1941 sa na Columbia University sa zoznamuje s PAULOM LAZARSFELDOM – odtiaľ plynie jeho ďalší záujem o prepájanie empirických poznatkov a teórie.
Merton teda buduje svoju teóriu na „parsonsovskom“ štrukturálnom funkcionalizme, pristupuje však k nemu kriticky a to predovšetkým k tézam, že:
najlepší zo všetkých svetov by bol štrukturálne integrovaný svet
každá časť sociálneho sveta má rovnakú dôležitosť
všetky elementy sociálnej štruktúry sú nevyhnutné
Základnou tézou Mertonovho diela je nevyhnutnosť zakotvenia každého človeka v sociálnej štruktúre. Sociálnou štruktúrou sa potom rozumie suma statusových pozícií, ktoré sú spojené s výkonom určitých rolí. Vzniká tak priestor a predpoklad pre rolový konflikt (medzirolový konflikt?) – sociálna zmena potom vyplýva z pokusu o jeho riešenie.
Klasicizujúci motív v Mertonovom diele hovorí, že sociológia je veda predovšetkým kognitívna a nie praktická . Snahou je porozumieť sociálnemu chovaniu (jednaniu?) a významu, ktorý mu sociálni aktéri prikladajú . Predpokladom je sociálna štruktúrovanosť (nenáhodnosť) sveta , nie však jeho sociálna konštrukcia (???). Sociálna štruktúra tak pred-určuje ľudské jednanie a jeho dôsledky. Cieľom „mertonovského“ štrukturálneho funkcionalizmu je prepojenie vzájomne verifikovateľných tvrdení a vysvetlenie sociálnych javov pomocou identifikácie ich dôsledkov v rámci širšej sociálnej štruktúry.