Stáří v poli politiky
Stáří v poli politiky
Ve vztahu mezi stářím a politicou existují tří základní problémy: politická aktivita starých lidí, jejich politický vliv a politická odpovědnosti vůči starým lidem. Politická aktivita senioru, v klasickém smyslu slova, tak, jak jim s narůstajícím věkem ubývá fyzických a psychických sil, klesá nebo se mění v nezájem. Se stářím je spojován pocit bezmocnosti, která podvazuje poltickou akci. jak ovšem ukazuje řada studií, není nezájem o politiku jen produktem stáří. Z historického pohledu se naopak v liberálních demokraciích jak volební účast seniorů, tak i jejich zájem o politiku zvyšují.
Stáří lidé jsou ve většině průmyslových zemí s demokratickým systémem vlády aktivními účastníky politického života. Zájem seniorů o politické informace prezentované v masmédiích, a také úrovně jejich politické orientace však zůstávají poměrně vysoké .
Tlak ageismu spolu s růstem proporce seniorů v populaci a potřebou soupeřit o zdroje soc. státu vede k jejich politickému aktivismu jak na úrovni národních států, tak na komunální úrovni. Tlak ageismu u seniorů neposiluje jen jejich poltický aktivismus ale i snahu hledat oprou u státu.
7b) Demografický vývoj a důchodové zabezpečení ve stáří
V posledních letech dochází k demografickému stárnutí obyvatelstva. Neznamená to, že se zvyšuje absolutní hranice lidského věku (většina lidí umírá do 90 let), ale zvyšuje se podíl starých věkových skupin (nebo snižuje podíl mladších věk. skupin) na celkovém počtu obyvatel. Je to způsobeno snižováním porodnosti, vliv má míra úmrtnosti, migrace, generační vlny (slabé válečné ročníky, pronatalitní politika v 70. letech). Zvyšuje se střední délka života (u mužů z 67,7 v roce 1989 na 70,5 let v roce 1997 a u žen z 75,3 na 77,5 let), což vede k prodloužení doby, po kterou jsou jednotlivci vypláceny dávky důchodového zabezpečení. Vliv na prodloužení střední délky života má snížení kojenecké a dětské úmrtnosti, civilizační proces (zdravotní péče, rozvoj sociální infrastruktury, technická úroveň společnosti, životní úroveň, politické události – války…).