Zdravotní politika a soustavy zdravotní péče
11b/ zdravotní politika a soustavy zdravotní péče
Už v lednu 1990 byl publikován dokument teze k programu zdraví, zpracovaný iniciativní skupinou odborníků . v dokumentu byly definovány hlavní problémy péče o zdraví v tehdejším Československu i možné cesty jejich řešení. Hned poté byly z programové komise občanského fora zdravotníků vytvořeny „pracovní skupina MZSV ČR pro reformu“, která v květnu 1990 předložila k veřejné diskusi první reformní dokument.
Tento dokument se stal východiskem všech dalších reformních návrhů i praktikách opatření. K navrženým principům reformy péče o zdraví patřilo zaručení standardní zdravotní péče pro všechny občany státům, přičemž tím neměl být narušen přístup k nadstandardním službám. Vycházelo se dále z toho ,že pružnou distribuci zdroje lze zabezpečit demonopolizaci, ekonomizací, decentralizaci a vnitřní demokratizací zdravotnictví a mobilizaci zdrojů svépomoci a dobrovolnosti .
Zavedení povinného zdravotního pojištění bylo navrženo jako řešení , které nejlépe odpovídá tradicím země a potřebám doby. Byly navrženy různé alternativy změn organizace a řízení zdravotnických služeb, reforma byla rozčleněna na jednotlivé postupové kroky.
Na podzim 1990 byl publikován další reformní dokument , který dále specifikoval postup reformy a znamenal uspíšení vzniku „všeobecné zdravotní pojišťovny na základě příslušného zákona o rok dříve proti původnímu předpokladu – už koncem roku 1991.
Vznikly „lékařská a stomatologická komora“, hájící stavovské zájmy svých členů. postupně byly zrušeny krajské o okresní úřady národního zdravotnické soustavy.
Jednotlivá zdravotnická zařízení a jejich sdružení získávaly právní subjektu. Po přijetí příslušného zákona začala vznikat první nestátní zdravotnická zařízení.
V roce 1992 doplnily všeobecnou zdravotní pojišťovnou další- resortní , odborové , podnikové a jiné pojišťovny. Po celé toho období bylo však zdravotnictví stále financováno ze státního rozpočtu.