Charakteristika koncepcí měření
Charakteristika koncepcí měření /conception in measurment/
Klasické koncepce měření – myšlenky, představitelé, kritici
Ve většině přehledových studiích i monografických prací o měření jsou počátky teorie měření spojovány se jménem H. v Helmholze. Jeho studie „Čítání a měření z hlediska teorie poznání“ z roku 1887 položila základy pro celou řadu prací, které dnes můžeme označit jako klasické koncepce měření.
Základní dva přístupy jsou některými autory označovány jako
„deskriptivní“
„konstruktivní“
Podstatné rozdíly těchto dvou větví reprezentační koncepce je možno odvodit z definic měření B. Russela a N.R. Campbella.
Podle Russela – „…měření veličiny je v nejobecnějším slova smyslu jakákoli metoda, jejímž prostřednictvím je vytvářen jednoznačný vzájemný vztah mezi všemi nebo některými veličinami a všemi nebo některými čísly“. Tento jednoznačný vztah umožňuje popsat měřenou veličinu pomocí veličiny přijaté za jednotku, umožňuje vyjádřit její kvantitativní stránku číselným výrazem.
Campbellova definice charakterizuje měření jako: „..připisování čísel vlastnostem podle zákonů vědy.“ Podstata tohoto přístupu je spojena s představou, že teprve v procesu měření vznikají, jsou konstruovány číselné vlastnosti. (tato větev nejvíce pokračovatelů)
Rozvoj koncepcí je spjat s jménem S.S.Stevense, který podstatně rozšířil koncept měření, zahrnul pod ně také analýzu pořadí a klasifikací objektů bez nároku na jednorozměrné uspořádání. Stevensova koncepce předpokládá „isomorfismus mezi vlastnostmi číselných řad a empirickými operacemi, které můžeme provádět s objekty…“ a jejím nejvýznamnějším přínosem byla typologie úrovní měření a s nimi spjatých typů škál. Stevens rozlišoval nominální, ordinální, intervalové a poměrové stupnice.