Chudoba byla marginalizována hned dvojím způsobem
Chudoba byla marginalizována hned dvojím způsobem
odkazem, na její malý výskyt;
odkazem na její anomální a přechodný charakter ve společnosti, růst sice v české společnosti nerovnosti, stejně jako růst i v ostatních postech komunistických společnosti.
Rozdíly v příjmech se zatím příliš neodrážejí v rozdílech ve spotřebě. Přetrvávají zejména minimální rozdíly v úrovni bydlení.
Nejvíce ohroženy zůstávají nadále rodiny mladšího věku s dvěmi a více dětmi, zejména pak neúplné rodiny. Soc. politika byla po roce 1989 zřejmě velkorysejší k důchodcům než k dětem. V post komunistické československé společnosti nadále dominuje privátní dimenze chudoby.
Privátní dimenze chudoby není již dána ani tak kontrastem chudoby určité etapy životního cyklu jedince ve vztahu k jeho ostatním etapám. To je dáno především tím, že proces nárůstu chudoby dosud víceméně ukazoval absolutní charakter obecného poklesu životní úrovně v celém průřezu společnosti. Je to spíše chudoba společnosti než chudoba ve společnosti, co dnes charakterizuje českou společnost. Skutečnost, že chudoba má dosud v české společnosti mnoho znaků minulosti, neznamená, že v ní stará chudoba zůstane na trvalo dominující, i když její přeměně v chudobu novou dosud mnoho věcí nenasvědčuje. Společenská změna v roce 1989 znamenala ale i radikálně změněné podmínky existence chudoby. Spolu s růstem nezaměstnanosti se v české společnosti pomalu formuje i skupina osob odkázaných do budoucna na sekundární trh práce.
Komunistický režim přesunul na primární trh práce celé soc. kategorie a skupiny profesí, které se běžně v tržní ekonomice uplatňují jen na trhu sekundárním. Jejich návrat do ne vhodných podmínek sekundárního trhu práce může být zdrojem soc. nejistoty širokých vrstev. Zásadní změna však spočívá v tom, že to bude především trh práce, co bude určovat rozsah a obsah nové chudoby i v české společnosti všechno ukazuje na to, že české společnosti nemůže vyhnou výrazné komodifkaci pracovní síly. Vysoké je riziko nezaměstnanecké kariéry a vysoká pravděpodobnost uzavření v hranících sekundárních skupin.
Romové
Pozice Romů na trhu práce zůstává významně inferiorní nejen ve vztahu k majoritní populace jako celku a výsledkem by mohlo být uzavření romského etnika do existenčního ghetta, jeho soc. Izolace a faktické vyloučení ze společnosti.