Chudoba jako sociální jev (podle Ivo Možný a Petr Mareš)
8a) Chudoba jako sociální jev (podle Ivo Možný a Petr Mareš)
sociální transformace perspektivou chudoby
V ČSSR bohatství ztratilo legitimitu, akumulace kapitálu se stala ilegální a ostentativní konzum byl kontraproduktivní.
Novým režim v ČR vrací všechny před 45 lety vyvlastněné majetky původním majitelům anebo jejich dědicům a všemi prostředky podporuje vznik majetku nových.
Soukromé vlastnictví je opět garantováno ústavou snaha zbohatnout je legitimizována na maximalizace prospěchu byla z analytického ekonomického konceptu porušena v politické rétorice na základní a univerzální koncept sociálního rozvoje.
Starý řežím však nezrušil jenom legitimitu bohatství. Zbavil legitimity i chudobou. Bohatství a chudoba jsou komplementární pojmy. Chudoba není málo majetku, není to ani vztah mezi aspiracemi a dostupnými prostředky. Je to především vztah mezi lidmi. Chudoba je soc. Status .(Sahlin).
Společnost , která své sebe vědomí opírala o to, že zrušila vykořisťovatelskou třídu vlastníku,nemohla připustil, aby jí zůstali chudí. Interní součásti soc. Status jsou normy, regulující chování nositelů statusu, a oprávnění (entitlements) spojené se statusem jako odměna pro ty, když normy respektují .
Blaming the poor je spíše součást všeobecného soc. Regresu, ale není socialistickým vyznáme. Je prvkem v syndromu příznaků.ustavila se tak situace pro chudé dvojnásob nevýhoda
1/ new class: ti, jimž se podařilo pod pláštěm ideologie rovnosti ilegálně akumulovat vetší podíl zdrojů, ať už ve formě majetku anebo ve formě moci a soc. Kapitálu, opírají o ně svá nezákonná, ale reálně podložená oprávnění a vydělují se kradí ze střední třídy, konstitují , co bylo popsáno jako „new class.“
2/ ti ,kdož byli při přerozdělovaní pro nějaký osobní či soc. Handicap od zdrojů vytlačení . jsou nemajíce status chudých ,společensky marginalizováni, politicky zneviditelněni a ponecháni sami sobě.
Novou třídu nevytvářejí , bud degenerují v „under class“ .