Chudoba a sociální zabezpečení
8c) Chudoba a sociální zabezpečení
chudoba je průsečíkem působení trhu, státu a činnosti (či nečinností) jednotlivců a rodin. Obecná tendence trhu- činit bohaté ještě bohatšími a chudé chudšími je jak se obecně soudí, vyvažována nedistributivními politikami států, které v konečném důsledku bohatým (něco) berou a chudým (něco) dávají.
Jednotlivci a jejich rodiny uplatňují na tomto kolbišti svoji vlastní strategii. Aktivní strategie se snaží o maximální uplatnění na trhu a zajištění dostatečných příjmů jeho prostřednictvím, pasivní strategie spoléhá na redistributivní mechanismy umožňující přežití. Věčným problémem politiky sociálního zabezpečení je správně rozlišovat mezi pasivní strategií vynucenou okolnostmi
nemožnost uplatnit se na trhu práce z důvodu věku , nemoci, invalidity, péče o potomstvo , nedostatečných nabídky pracovních příležitostí apod.
Pasivní strategií danou leností, nezájmem zlepšit si ekonomické postavení vlastní práci.
Jiným slovy řečeno , umět rozlišit mezi těmi, kteří jsou chudí, poněvadž si sami pomoci nemohu nebo neumí, a mezi těmi, kteří si sami pomoci nechtějí.
Různé sociální filozofie nabízejí odlišné vysvětlení příčin Chudoby. Liberálové se kloní k tomu, činit samy chudé odpovědnými za jejich postavení, socialisté viní spíše kapitalismus a jeho instituce.
Existují různé způsoby vymezení chudoby- absolutní a relativní,prostřednictvím příjmů nebo spotřeby, jedno či vícedimenzionálním, vyjadřující objektivní či subjektivně pociťovanou chudobu.z těchto způsobů jsou potom odvozovány i empirické indikátory užívané k popisu a studiu chudoby jako sociálního a ekonomického jevu. Kromě toho byly vyvinuty indikátory charakterizující rozdíly v příjmech různých skupin obyvatelstva.
Gini koeficient= souhrnný koeficient míry nerovnosti distribuce příjmů , poměr počtu obyvatelstva v různých příjmových kategoriích apod.