Další třídění
Další třídění
prostý nominální znak – je nominální znak, jehož počet hodnot se shoduje s počtem jednotek, každá jednotka má unikátní hodnotu znaku (jména dětí v jedné rodině)
částečně uspořádaný znak – je znak, jehož část hodnot je úplně uspořádaná a tvoří pořadový znak avšak obsahuje hodnoty, které nelze vzájemně uspořádat
prostý ordinální znak – je pořadový-ordinální znak, jehož počet hodnot se shoduje s počtem jednotek, každá jednotka má unikátní hodnotu znaku a jednotky jsou úplně uspořádány (pořadí narození dětí v rodině)
ordinální znak s počátkem – jedna jeho hodnota tvoří přirozený počátek stupnice, tj. neutrální hodnotu nebo nulovou hodnotu (-1 zhoršení, 0-beze změny, 1-zlepšení)
ordinální znak s uspořádanou metrikou – tvoří mezistupeň mezi ordinálním a intervalovým znakem, známe uspořádání všech hodnot a navíc známe pořadí vzájemných vzdáleností všech dvojic hodnot. Řadíme nejen uspořádání hodnot ale i všechny vzájemné relace mezi nimi. Např. můžeme uspořádat, jak za sebou jde vzdělání – základní, středoškolské…jít ze základní školu na střední je však jednoduší, než jít na vysokou….
– klasifikace z hlediska místa ve výzkumném projektu
a)nezávisle a závisle proměnná
b) aktivní a určovaná nezávislá proměnná
c) zjevná a skrytá proměnná