Důchod se konstruuje dvousložkově
Důchod se konstruuje dvousložkově – skládá se z pevné základní výměry (stejná pro všechny, asi 1300 Kč = 23,5 % průměr. důchodu) a procentní výměry, jejíž výše závisí na výši výdělku v předchozích 10 letech a době pojištění. Průměrný starobní důchod představuje (v 90. letech) asi 43 – 55 % průměrné hrubé mzdy. Současný základní systém důchodového pojištění zajistí důchodcům příjem nad ŽM.
Důchodový systém upravuje zákon č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění. Základem systému je povinná soustava garantovaná státem financovaná průběžně. Nad rámec této základní soustavy jsou rozvíjeny různé formy dobrovolného důchodového připojištění (na principu penzijních fondů). V rámci třetího stupně se občané budou moci rozhodovat pro individuální zvýšení úrovně příjmů formou spoření, nákupem cenných papírů apod.
(Invalidní důchod – náhrada ztráty pravidelných příjmů, není to kompenzace všech případů vrozeného nebo získaného zdravot. poškození. Plná invalidita – pokles o min. 66% schopnosti práce (výdělečné). Částečná: snížení min. o 33%, dávka činí 50% výše plného invalidního důchodu.
Vdovský, vdovecký důchod – kompenzace nižších příjmů domácnosti po úmrtí partnera, dávka náleží po dobu jednoho roku od smrti, a dále, jestliže pečuje o dítě, bezmocné dítě, či jednoho z rodičů, je invalidní, dosáhla věku 57 let (dávka činí 50% důchodu zemřelého)
Sirotčí – nárok má nezaopatřené dítě, kterému zemřel rodič nebo osoba, která o něj pečovala. Výše dávky je 40% výměry starobního nebo plného invalidního důchodu, na který měl nárok zemřelý v době smrti.)