Existuje-li ideologie na úrovni člověka,něco jako idividuální ideologie?
Existuje-li ideologie na úrovni člověka,něco jako idividuální ideologie?
– Ne, systém názorů jednoho člověka nelze nazvat ideologií, je to něco jiného. Podle mě, ideologie se týká vždycky nějakých větších skupin: může to být třída, sociální vrstva, skupina lidí se stejnými zájmy. Zdá se mi, že funguje to tak, že lidé se stejným systemém hodnot a zájmů vytvoří nějaký spolek, sdružení. Pak vytvoří ideologii, kterou použijí k tomu, aby ty své zájmy uskutečnili.
– Tedy, systémy individuálních názorů netvoří ideologii, však, skupina lidí se stejnými systémy hodnot mohou takovou ideologii vytvořit?
– Asi tak to podle mě je.
– Teď se vratíme ještě k jednomu bodu.
– Pořád řikáš, že ideologie je nástrojem, který se používá hlavně k upoutání mas, upoutání zakazníků nebo členů (strany, organizace). Co ti řekne výraz „Ideologie Amerických obchodníků“. Jak to chapeš?
– Když mluvíme o malých obchodnicích, a to buď amerických nebo jakých-koli jiných, tak jim jde o to zvětšit svůj majetek, zvětšit výrobu, stát se větším podnikem. Stejně je to to samé: snáha upoutat masy klientů, a tím si zajistit dobrý obchod.
– A co velké podniky, monopolní podniky, mají nějakou ideologií? Vždyť už nepotřebují zvětšit svůj podíl na trhu nebo upoutávat stále víc zakazníků?
– Tak vezmeme, například, McDonlads. Jejich vnitřní ideologie je to, jakým způsobem vypadají prodejci, jak se na své klienty usmívají, že mají v každém státě stejnou nabídku jídla atd. Lze to asi taky označit za ideologii.
– A jsme tady. Použil jsi výraz vnitřní ideologie a podle mě je to docela zajimávé. Zkus si teď promyslet rozdíl mezi vnitřní a vnější ideologii. Nebo, nemá to smysl rozdělovat.
– Určitě to má smysl tak rozdělit. Vezmeme ku příkladu komunistickou stránu. Mají svůj pohled na sociální otázky, na rozdělení trhu a snaží se tyto politické změny prosadit. Tento systém jejich cílů, názorů, jejich politický program je jejich vnější ideologií. Co se tyče vnitřní ideologie, je to jejich pozdrav „tovaryš“, to jak se snaží vypadat v televizi, na vežejnosti atd.
– Mluviš o imagu?
– V podstatě ano: vnitřní ideologie je jejich politickým imagem. Však ideologie zahrnuje ještě něco navíc: vnitřní řád McDonaldsu, jejich hierarchie atd., co nelze nazvat imagem, však, jak si myslím, patří ke vnitřní ideologii McDonaldsu.