Formování a realizace sociální politiky jako politický proces
5b) Formování a realizace sociální politiky jako politický proces
Politika je procesem záměrného ovlivňování jednání jednotlivců i institucí. To, že se připravuje nějaké rozhodnutí, však není nezávislé na situaci, v níž se dané společenství nachází.
Zrající sociální problém vzniká podle Bestuževa-Lady (1948) tehdy, roste-li nepoměr mezi žádoucím (potřebným) a skutečně jsoucím; je vyvoláván setrvačností ve fungování existujících sociálních institucí při změně sociálních podmínek. Napětí mezi žádoucím a skutečně existujícím není ovšem ničem mimořádným. Zrající sociální problém vzniká, pokud takový nepoměr překročí sociálně přijatelné hranice, pokud vytváří podstatné obtíže v životních činnostech významných sociálních skupin, je-li rozpoznán širokými skupinami lidí jako závažná překážka jejich životních uplatnění.
Problémové situace lze řešit sociálními reformami, které se většinou neobjedou beze změn cílů, organizačních struktur a funkcí sociálních institucí. Za jistých okolností může dojít k revolucím, které mění samotné základy sociálního uspořádání.
Politika bývá někdy vykládána jako neustále se opakující cyklus přípravy rozhodnutí, přijetí rozhodnutí, jeho realizace a vyhodnocování jeho důsledků. Všimněme si zvláštností takto vymezených fází formování a realizace politicky s uvedením příkladů ze sféry sociální politiky.