G2, Kultura, společnost a jedinec
G2, Kultura, společnost a jedinec
Pojmy kultura a společnost patří k těm, které se v sociologii užívají nejčastěji. Kulturu tvoří hodnoty, k nimž se lidé hlásí, normy, které dodržují a hmotné statky, které vytvářejí. Normy představují “příkazy” a “zákazy” společenského života. Společnost je systém vzájemných vztahů spojující jednotlivce. Bez společnosti nemůže existovat žádná kultura. Platí to i naopak. Žádná společnost nemůže existovat bez kultury.
klíčové otázky pro sociologii:
– Do jaké míry nás tyto vlastnosti oddělují od zvířat?
– Odkud se tyto specificky lidské vlastnosti vzaly?
– V čem spočívá podstata našeho lidství?
LIDSKÝ DRUH
Charles Darwin vydal v roce 1859 po dvou cestách kolem světa knihu “O původu druhů”. Tím uvedl do pohybu jednu z nejdiskutovanějších, ale i nejpřesvědčivějších teorií moderní vědy – teorii evoluce.
Evoluce
Dle Darwina vznikl lidský druh jako výsledek náhodného procesu (protiklad náboženského výkladu – stvoření lidí a zvířat je důsledek božského zásahu). Evoluce je výsledkem toho, co Darwin nazval přirozený výběr. Idea přirozeného výběru je prostá. Všechny živé organismy vyžadují ke svému přežití potravu a některé specifické předpoklady, např. ochranu před extrémními klimatickými podmínkami. Ti, kdo jsou lépe přizpůsobeni svému prostředí, přežijí. Jsou “vybráni”, aby přežili a množili se. Nepřetržitý proces přirozeného výběru je umožněn biologickým mechanismem mutace. Mutace je náhodná genetická změna, která mění biologické vlastnosti jednotlivce. Většina mutací je škodlivých nebo alespoň neužitečných pro přežití. V některých případech může být mutace výhodná a tito jedinci přežívají déle než ostatní. Tento proces vysvětluje, jak malé změny uvnitř druhu, tak velké změny vedoucí k vymizení celých druhů. Evoluční teorie, která vysvětluje, jak vznikly různé druhy a jaké jsou mezi nimi vztahy, se od Darwinovy doby dále rozvinula.