Kulturní identita a etnocentrismus
Kulturní identita a etnocentrismus
Každá kultura má své jedinečné vzorce chování, které se lidem z jiného kulturního prostředí zdají podivné. Sociologové se snaží co nejvíce omezit etnocentrismus (= posuzování jiných kultur podle měřítek naší vlastní).
Socializace
Živočichové na nízkém evolučním stupni se obvykle dokáží o sebe starat velmi brzy po narození. Mezi nižšími živočichy nelze hovořit o generacích, protože chování “mladých” je stejné jako chování “dospělých”. Vyšší živočichové se musejí správnému způsobu jednání do značné míry naučit. Socializací nazýváme proces vývoje od stádia bezmocného novorozence až po osobu, která si uvědomuje sebe samu a orientuje se ve své vlastní kultuře. Dítě je od samého počátku aktivním činitelem tohoto procesu. Socializace vytváří spojení mezi jednotlivými generacemi.
důležitá sociologická otázka: – Co všechno je vrozené a co je dáno výchovou?
Je pravděpodobné, že existuje pro člověka určité období pro učení se jazyku a jiným složitým úkonům. Pokud se promešká, je už příliš pozdě na to, aby se daly plně zvládnout. Je zřejmé, že kdybychom v dětství neprocházeli dlouhým obdobím socializace, byly by naše dovednosti velice omezené.
Úsměv je vrozená schopnost. Dítě jej “neodkouká”.
kognitivní procesy = myšlenkové procesy: vnímání, úsudek a paměť
Potřeboval bych širší vysvětlení pojmu "etnocentrizmus". Uvedení souvislostech a tak podobně.