Laické vědění
Laické vědění – je pro sociologii zavádějící až škodlivé, pro sociologa je důležité aby nebyl ukotven v laickém vědění ani ve společnosti (jeho synonymem může být pojem doxa)
doxa, řecky mínění – výraz, jímž filozofové elejské školy vyjadřovali nedostatečnost smyslového poznání (zdání) oproti poznání rozumovému (pravda). Obdobně i u Platóna a Aristotela označení nižšího stupně rozumového poznání; zpravidla mínění založené na zkušenosti, ale nemající povahu nepochybného vědění (epistémé).
Vědecké vědění – se vyznačuje tím, že sociolog stojí mimo společnost, ke skutečnosti přistupuje bez emocí a představ (tabula rasa). Vědec pak má mocenskou pozici, má výhodu pohledu z výšky a může hodnotit –musí!
epistémé, řecky poznání. V tradičním řeckém pojetí pravé nepochybné poznání (na rozdíl od zdání, mínění; Viz též DOXA); věda jako souvislost důvodů. Ve filozofii M. Foucaulta výraz dominantní struktury vztahů, které řídí formy vědění v určité epoše.
Durkheim [dyrkem] Émile, * 15. 4. 1858, † 15. 11. 1917, francouzský sociolog, filozof a pedagog; spolutvůrce a hlavní představitel sociologismu. V návaznosti na pozitivistická východiska usiloval o zvědečtění sociologie, snažil se o přesné vymezení jejího předmětu a propracování její metody. Na základě idejí sociologismu prohlásil sgii za samostatnou a nezávislou vědu, která má nejen předmět, ale i metodu. Předmětem sociologie nejsou lidská individua, ale určité lidské kolektivity a společenské vztahy; spojováním jedinců vzniká nová kvalita neredukovatelná na vlastnosti individuí. Mezi jedincem a společností existuje rozpor, který se s rostoucí individualizací člověka v moderních společnostech neustále prohlubuje; jedinci mají stále větší tendenci osvobozovat se ze společenských regulativních příkazů a norem, což vede ke stavu anomie. Hlavní díla: Pravidla sociologické metody, Sebevražda, Společenská dělba práce, Prvotní formy náboženského života. Je to hodnotící sociolog, arbiter. Tvrdí, že nehodnotící přístup vědy je mylný, pokud není vědec schopen říci, co je lepší, je zbytečný