Nástroje sociální politiky
4d) Nástroje sociální politiky
a) právo
Základním rámcem uplatnění sociální politiky jsou právní normy. Právo má normativní povahu, definuje podmínky činností a vzájemných vtahů jednotlivců. Různé složky práva se sociální politiky dotýkají různě. U pracovního práva, zdravotních práva a práva sociálního zabezpečení jde o bezprostřední souvislost. Důležitá je právní úprava postavení neziskových veřejně prospěšných a svépomocných organizaci. Souvislost a vzájemná podmíněnost sociální a hospodářské politiky je nasnadě u daňového zákonodárství. Občanské právo tím, že reguluje vztahy mezi lidmi, dotýká se i sociální Politiky –zvláště v oblastí rodinné politiky. Správní právo reguluje činnost institucí státní a veřejné správy a jejich vztahy k občanům. V praxi sociální politiky se setkáváme i s působením nástrojů nižší právní síly než jsou ústava a zákony – vyhlášek resortů a místních úřadů, organizačních řádů institucí apod.
b) ekonomické nástroje
K ekonomickým nástrojům sociální politiky počítáme všechna opatření, která ovlivňují získávání a přerozdělování zdrojů tak, aby bylo dosaženo zamýšleného cíle. Na jednom pólu je to „neviditelná ruka trhu“ na druhém administrativní, netržní formy získávání a distribuce zdrojů, které jsou politickým výrazem jiných než ekonomických hodnot a kritérií. V soudobých společnostech se vyskytuje i celá řada mezi stupňů, fungují kvazitržní soustavy tzn.,
řízené soutěžení;
přerozdělování prostřednictvím daní;
rozpočtu a pojišťovacích soustav (dobrovolné či povinné);
vysoce centralizované a arbitrární nebo decentralizované a založené na demokratické volbě.
Významným zásahem do zájmových struktur a tedy i do provozovaných sociálních politik je změna vlastnictví. Přechází-li majetek ze soukromých rukou do rukou státu, říká se tomu znárodnění. V opačném případě mluvíme o privatizaci. Může docházet i k tzn. odstátnění, kdy je majetek převáděn z rukou anonymního státu do vlastnictví jednotlivých obcí.
Kromě tržních vztahů se uplatňují tyto formy získávání a rozdělování zdrojů.
Získávání finančních prostředků prostřednictvím daní a jejich následné rozdělování prostřednictvím rozpočtu ( státního, regionálního , obecního) podle přijatých pravidel)
Získávaní finančních nebo jiných zdrojů prostřednictvím darů fyzických či právnických osob a jejich užití obdarovanou fyzickou nebo právnickou osobou.
Získávání finančních prostředků prostřednictvím příspěvků do pojišťovacích fondů a jejich následné rozdělování formou výplaty dávek podle přijatých pravidel.