Populace. Výběry. Reprezentativita
(3) Populace. Výběry. Reprezentativita. Typy výběrů a jejich charakteristika.
V sociologickém výzkumu nezjišťujeme údaje o všech jednotkách, u nichž lze daný jev sledovat. Součástí naprosté většiny výzkumů jsou výběrová šetření, které slouží k volbě dílčího souboru jednotek, na němž je provedeno zjišťování. Výsledky takového zkoumání jsou pak zobecňovány na soubor zahrnující všechny uvažované jednotky.
Populace
kvantitativní výzkum
Soubory jednotek nazýváme populace a úkolem výběrového šetření je zajistit, aby výsledky platné pro zvolený zkoumaný podsoubor byly zobecnitelné na celý soubor.
cílová populace – na ní chceme vztáhnout závěry výzkumného šetření, soubor jednotek pro které chceme vyslovit závěry
základní populace (soubor) – soubor jednotek, které v dané situaci zastupují cílovou populaci, používá se když některé jednotky nejsou dostupné
výběrový soubor, je soubor jednotek, který zastupuje základní soubor ve výzkumu. Výsledky pro něj zjištěné mají být zobecnitelné na základní soubor. Abychom byli schopni zvolit výběrový soubor, jehož výsledky by zastoupily údaje za nedostupný celek, používáme:
opora výběru – seznam jednotek cílové nebo základní populace, z nějž je vybírán zkoumaný výběrový soubor nebo je jí jednoznačný výběrový předpis, kterým je tento soubor získán
Zkoumat výběrovou populaci je lepší:
-z finančních důvodů (např výzkum všech obyvatel světa)
-všechny jednotky cílové populace nemusí být dostupné
-na výzkum nemusí být tolik času
-některé jednotky je nutno při výzkumu zničit
-je možno zajistit standardnější provedení
-celý základní soubor často ani technicky nelze zkoumat
reprezentativita – Kvalita a spolehlivost zastupování základního souboru výběrovým souborem. Výběr je reprezentativní v té míře nakolik odráží charakteristiky populace (pokud 40% lidí má automobil, měl by výběr vykazovat totéž). Reprezentativitu výběru je obtížné, ne-li nemožné kontrolovat. Za ukazatele reprezentativity výběru se všeobecně považuje spolehlivost výběrového postupu.