Sociální programy
c) sociální programy
Sociální programy obsahují stanovení cílů a cest jejich dosažení. Bývají formulovány sociální skupinou, hnutím, politickou stranou, podnikem, státním orgánem či jinou institucí. Pojmu se užívá i pro označení procesu realizace takového programu. Sociální programy jsou výrazem cílového zaměření aktivit sociálních aktérů a potřeby stimulace, koordinace a vyhodnocování důsledků realizace těchto aktivit.
V totalitní společnosti mají sociální programy podobu soustav příkazů a opatření často direktivního charakteru ve vztahu ke hierarchicky nižším organizačním článkům.
V demokratických společnostech mívá formulace cílů charakter doporučení a jako prostředku k jejich dosahování se užívá nepřímé stimulace, morální, organizační či finanční podpory příslušných aktivit. Realizaci sociálního programu by měla předcházet zevrubná analýza problémů, veřejná diskuse dotčených sociálních aktérů o prioritách a vhodných způsobech realizace zvolených cílů, analýza nákladů a přínosů realizace programu a odhad jeho přijatelnosti pro dotčenou populaci.
d) nátlakové akce
I takové akce mají vliv na formování a realizaci sociální politiky. Užívají se tehdy, když běžně kanály politického vlivu, zvláště pak zastupitelské formy prosazování zájmů, nejsou podle názoru některých sociálních aktérů dostatečně účinné (pokud běžné cesty politiky selžou). V demokratické společnosti to mohou být stávky (např. za vyšší mzdy), pouliční demonstrace, petiční a podpisové akce, blokování komunikací apod.