V byrokraticky organizované moderní společnosti se třídní konflikty přesouvají
V byrokraticky organizované moderní společnosti se třídní konflikty přesouvají oproti minulosti, kdy se hlavní střet odehrával mezi dělníky a vlastníky podniků, kteří byli zároveň do značné míry i držiteli politické moci, do statusové roviny.
Na ekonomické úrovni se dnes konflikt odehrává spíše v bezprostředním vztahu mezi nadřízeným (manažer) a podřízeným (dělník) než zprostředkovaně na základě vlastnických nároků (majitel podniku versus zaměstnanec). Na politické úrovni statusově výše stojí zástupce politické moci – byrokrat. Byrokracie je v současnosti nejmocnějším aktérem v třídním boji, neboť správa moderního státu je bez ní těžko představitelná; ač se snaží stát všemocnou, je mocná právě proto, že slouží jiným a není schopna sama rozhodovat o tom, jak bude její moci využito.
Obrovská moc byrokracie plyne i z toho, že v moderní společnosti je i samotný konflikt zbyrokratizován. Protože se dělníci dovolali svých práv, nemají důvod odmítat hodnoty společnosti a nechávají vzniknout institucionální podobě konfliktu (např. tripartita). Přestože existují i poměrně harmonická období, konflikt se stále děje. Existuje vždy, neboť ze své podstaty nemůže existovat dobrá vláda, jež by vládla ve prospěch ovládaných. Proč, se však od Dahrendorfa nedovíme.
Skutečně vyřazenými skupinami, postrádajícími jakýkoliv konfliktní potenciál (moc), jsou skupiny stojící vně společnosti, např. bezdomovci, kriminálníci a dlouhodobě nezaměstnaní. Jejich vznik a existenci spojuje Dahrendorf s anomickou životní formou společnosti a vyslovuje obavu z růstu těchto skupin.
Dílo
Uvádím jenom ty texty, o kterých se zmiňoval Bayer. Od roku 1975 publikuje Dahrendorf anglicky.
– (1957) Sociální třídy a třídní konflikt v industriální společnosti (Soziale Klassen und Klassenkonflikt in der idustriellen Gesselschaft – habilitační práce)
– (1967) Cesty z utopie (Pfade aus Utopia)
– (1988) Moderní sociální konflikt (The Modern Social Conflict)
– (1990) Úvahy o revoluci v Evropě (Reflection on the Revolution in Europe – knižní dopis gen.Jaruzelskému)