V české kulturním kontextu lze stále aplikovat klasické Murdockovo vymezení rodiny
V české kulturním kontextu lze stále aplikovat klasické Murdockovo vymezení rodiny pomocí jejích 4 základních charakteristik
Sexuální soužití rodičů
Legitimní reprodukce potomstva
Péče o děti a zodpovědnost za jejich výchovu
Ekonomická spolupráce
Cíle rodinné politiky bývají těsně spjaty s cíli populační (natalitní) politiky, snažící se ovlivnit reprodukční chování obyvatelstva. Rodinné politice jde o ekonomickou, sociální a právní ochranu a podporu rodin a jejich závislých členů (dětí, starších osob, nemocných a invalidních) a řádnou výchovu dětí.
Od natalitní politiky k zájmu o mladé rodiny nyní především k širšímu hledisku celého rodinného cyklu. Kromě kvantitativních zřetelů (porodnost) se berou v potaz i kvalitativní (zdraví matek a dětí). Dále se rod. pol. zabývá ekonomickou, právní a sociální ochranou a podporou rodin a jejích členů, zároveň i jejich řádnou výchovou.
Rodinná politika musí věnovat pozornost také funkcím rodiny a péči o její jednotlivé členy. Nejběžnější formou rodiny v moderních společnostech je nukleární rodina, tzn. rodina sestávající z partnerů (vlastních či adoptovaných) děti , o něž se partneři starají ve společné domácnosti. Stále se setkáváme i s širší rodinou, vyznačující se bohatší síti příbuzenských vazeb než pouze vazeb partnerských, rodičovských, případě sourozeneckých.
Někdy je užitečné rozlišovat rodinu více generační či netradiční formy rodiny (např. Soužití dvou homosexuálních partnerů). Je možné také zavést obecný pojem modální rodiny, zahrnující (kromě rodiny nenukleární) také neúplné rodiny s jedním rodičem, bezdětná manželství, nesezdaná soužití, rodinné sítě vzniklé z opakovaných sňatků rozvedených osob atd.
Z hlediska shromaždování empirického materiálu, ale i formování a realizace rodinné politiky , je důležitý pojem domácnosti. Domácnosti je vymezeno jako zároveň rezidenční i ekonomická jednotka, tvořená nejčastěji rodinu, ale také více rodinami, členy rodu nebo jinými skupinami osob.