Vývoj
Vývoj:
V soustavě soc. zabezpečení z období socialismu chyběl mechanismus koncepčního řešení soc. situací, jejichž existenci spol. popírala či uměle potlačovala (nezaměstnanost, drogy, prostituce, chudoba, bezdomovectví).
Po r. 89 stát hledal cestu, jak opět soc. služby rozdělit mezi více aktérů a jak zapojit rodinu a místní spol. do zodpovědnosti za soc. pomoc.
– demonopolizovat, respektovat nezastupitelnost rodiny: od objektu k subjektu, decentralizovat státní sociální správu, demokratizovat – ne plošná, ale individualizovaná pomoc, humanizace prostředků pomoci, zpřehlednění dávek, rozšíření soc. pomoci k vytvoření účinné prevence-
– r. 1994 – požadavek změny systému poskytování dotací nestátním organizacím paušální dotace na projekty přeměna na přispívání “na hlavu” klienta soc. pomoci
3 linie vývoje v oblasti soc. pomoci:
– přechod od definování skupin občanů k definování situací
– od poskytování dávek k rozsáhlejšímu poskytování služeb včetně poradenství
– pluralizace poskytovatelů soc. pomoci
V letech 90-91 probíhala diskuse odborné veřejnosti o systému soc. zabezpečení V rovině krátkodobých opatření v souvislosti se scénářem soc. reformy vznikla tzv. záchranná soc. síť v důsledku liberalizace cen a dalších. Patří sem dva druhy činnosti:
aktivní politika zaměstnanosti
pasivní pol. – sociální ochrana obyvatel (byly přijaty zákony o ŽM a soc. potřebnosti)
Vlastní systém soc. pomoci měl být řešen jako poslední, aby byl schopen fungovat jako síť pod pojištěním a podporou
Nový samostatný zákon o soc. pomoci se i v r. 1999 stále připravuje. V současnosti spadá tato agenda pod pojem soc. péče. Stát si stále zachovává silnou pozici ve financování. Uvažuje se o přesunu správy systému z centra na obce, které jsou též součástí veřejné správy. Základní ustanovení soc. pomoci nacházíme stále v mnohokrát novelizovaném zákoně o soc. zabezpečení
ČR má bohatou historii dobrovolné práce a dobročinných spolků již z prvorepublikových dob. Totalitní režim však spolkovou činnost tvrdě popíral. Počet soc. zaměřených nevládních neziskových organizací dosáhl např. r. 95 čísla 1600, což byla necelá třetina počtu z roku 34.