Vznikají a působí růžná občanská sdružení
Vznikají a působí růžná občanská sdružení – svépomocné iniciativy, vytvářející tlak na řešení různých tíživých problémů rodin př. Sdružení pražských matek. Na centrální úrovni se formování a realizaci rodinné politiky částečně věnuje některé z resortních ministerstvo, př. Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ekonomické rozbory ukazují, že značná část společenského bohatství je tvořena neplacenou prací v domácnostech. Tuto práci v domácnosti vykonávají převážně ženy, ať už jsou samy zaměstnány či nikoliv.
Naproti tomu neplacená práce v domácnostech není společensky ani ekonomicky doceněna. Tato faktická nerovnost mužů a žen, vyplývající z existující dělby práce v domácnostech přervává v různý sociálních a kulturních kontextech. V Čechách dvoukariériových manželstvích pečujících o děti musí alespoň jeden z partnerů (převážně to bývá opět žena) rezignovat na plné profesionální uplatnění. Problém lze částečně řešit nabídnutím zkrácené, případně flexibilní pracovní doby rodičům nezaopatřených dětí. 10 z 12 členských zemí Evropského společenství (s výjimkou Španělska a VB) přijalo do roku 1991 opatření připouštějící pružnou pracovní dobu a dvě země (Řecko a Španělsko) umožňují zkrácenou pracovní dobu z důvodu péče o dítě.
Umělé přerušení těhotenství patří ke kontroverzním tématům rodinné politiky vůbec.